Wzmacniamy segregację opadów

08.01.2025
 / 
Bądź na bieżąco
Image

Poprawiliśmy przepisy dotyczące systemu kaucyjnego, by mógł być on bezpiecznie i z sukcesem wprowadzony w Polsce w październiku 2025 roku. Teraz wdrażamy unijne przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych.

System kaucyjny

Nowe przepisy i cały system zaczną obowiązywać od 1 października. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepracowało nowelizację ustawy uchwalonej w lipcu 2023 roku. Wprowadzone zmiany mają na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Uwzględniliśmy również postulaty branży dotyczące m.in. podążania kaucji za opakowaniem w całym łańcuchu sprzedaży, wyłączenie opakowań po produktach mlecznych czy wprowadzenia zharmonizowanego systemu oznakowania.

W systemie kaucyjnym znajdą się jednorazowe butelki plastikowe do 3l, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. Zasada będzie prosta. Przy zakupie zostanie automatycznie naliczona kaucja (50 gr lub1 zł), a przy zwrocie opakowania dostaniemy z powrotem nasze pieniądze i to bez paragonu.

Odbiór kaucji możliwy będzie w każdym sklepie powyżej 200 m2 oraz wybranych mniejszych sklepach, a także w recyklomatach.

Segregacja tekstyliów

Od pierwszego stycznia 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. Ustawa gwarantuje mieszkańcom i zobowiązuje gminy do odbioru odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska przygotowaliśmy katalog dobrych praktyk, a więc rozwiązań, które mogą wprowadzić gminy, by ułatwić mieszkańcom oddawanie tekstyliów. To między innymi zbiórki door-to-door, specjalne pojemniki w miejscach publicznych, współpraca z organizacjami charytatywnymi.

Takie działania mogą też podejmować spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, zakłady pracy, a nawet szkoły i parafie – tak, jak to się odbywa w przypadku zbiórki elektrośmieci.

Dotychczasowe formy oddawania tekstyliów nie są zabronione, a wręcz zachęcamy do nich. Oddawanie potrzebującym lub znajomym, wyrzucanie do pojemników, zbiórki akcyjne tekstyliów zmniejszają ilość odpadów tekstylnych.